ANDY GEVAERT, ex-leraar economie en ICT op de Maerlant-campus, nu leraar/ leescoach aan het Caroline Pauwels-atheneum Brussel, op 24/08 in Basisschool ONS/GROENESTRAAT over één Smartschoolplatform voor het volledige GO! basisonderwijs in Blankenberge.

En verder, onder de foto’s volgt zijn hele verhaal

Van Maerlant naar Brussel en opnieuw naar Blankenberge

Op 12 januari 2005 zette ik mijn eerste stappen als leraar op de Maerlant campus in Blankenberge, toen nog onder directeur Gilbert Marmenout. Ik gaf er vooral economie en ICT in de eerste graad. Dankzij Gilbert kwam ik al snel in aanraking met iets wat vandaag niet meer weg te denken is uit het onderwijs: Smartschool.

In die beginjaren was Smartschool nog vrij nieuw. Het werd vooral gebruikt om vakinhouden digitaal aan te bieden en punten online te publiceren. Gaandeweg groeide het platform uit tot veel meer, met het leerlingvolgsysteem als belangrijk onderdeel. Gilbert had snel door dat ik nood had aan uitdaging en trok me aan als Smartschoolbeheerder. Daar ben ik hem nog altijd dankbaar voor.

De stap naar Brussel

In februari 2024 kreeg ik onverwacht de kans om Smartschoolbeheer op te nemen op de Kompas- Campus in Schaarbeek. Die kans kon ik moeilijk laten liggen.

Tegelijk was afscheid nemen van de Maerlant campus na ruim 19 jaar allesbehalve gemakkelijk. Toch voelde ik dat een nieuwe uitdaging in Brussel mijn blik op onderwijs kon verruimen.

De nood in Schaarbeek was groot. Ik ging er aan de slag met 2 Smartschoolplatformen: één voor het basisonderwijs en één voor het secundair onderwijs. Campus Kompas biedt immers onderwijs aan van 2,5 tot 18 jaar. Daarnaast nam ik ook het Smartschoolbeheer op voor de Tienerschool in Anderlecht. Samen met mijn collega Steff werkte ik aan het ICT- en Smartschoolplan, en legden we zo mee de digitale basis voor de verdere campusontwikkeling.

Brussel bleek een heel andere onderwijscontext dan Blankenberge of Brugge. Je komt er dagelijks in aanraking met diversiteit, taal, armoede en een andere maatschappelijke realiteit. Net die combinatie maakt het bijzonder boeiend.

Sinds eind augustus 2026 verdiep ik me daar ook actief verder in, via het inleef- en leertraject stadsleerkracht van het Onderwijscentrum Brussel (OCB). We leren er niet alleen over de grootstedelijke context, maar ervaren die ook zelf. Hoe voelt het om in Brussel op te groeien? Wat betekent meertaligheid in het dagelijkse leven en op school? Via inleefmomenten, workshops en gesprekken bekijken we die vragen vanuit verschillende invalshoeken.

Ik heb intussen een bijzonder boeiende tweedaagse achter de rug. Voor mij is dit een waardevolle aanvulling op wat ik dagelijks in de klas ervaar. Het helpt me om niet alleen les te geven in Brussel, maar ook beter te begrijpen wat het betekent om er als jongere op te groeien.

Van Smartschoolbeheerder naar lesgever in Molenbeek

In juni 2025 kwam er opnieuw een onverwachte wending. Ik kreeg de mogelijkheid om als lesgever economie en organisatie in de eerste graad aan de slag te gaan in Brussel. Ik ging vrijblijvend op gesprek bij Bastiaan, directeur van Atheneum Caroline Pauwels in Sint-Jans-Molenbeek. Dat gesprek verliep verrassend vlot en na een uitgebreide rondleiding kreeg ik de mogelijkheid om er vanaf 1 september 2025 te starten.

Ik kon tegelijk Smartschoolbeheerder blijven op Campus Kompas, waardoor ik even de tijd nam om na te denken. Eind juni 2025 hakte ik de knoop door. Ik koos ervoor om in Atheneum Caroline Pauwels de pijler economie te versterken, samen met 2 gedreven vakcollega’s. Elk van ons neemt daarbij een graad voor zijn rekening.

Die keuze bleek een schot in de roos.

Atheneum Caroline Pauwels is een bijzonder diverse school. 98 procent van onze leerlingen is anderstalig. Hun thuistalen zijn onder meer Frans en Arabisch. Toch kiezen deze jongeren heel bewust voor Nederlandstalig onderwijs. Dat vind ik een belangrijke vaststelling: het Nederlandstalige onderwijs heeft in Brussel duidelijk aantrekkingskracht en biedt voor veel gezinnen een belangrijke toegangspoort tot verdere kansen.

De school is relatief jong en heeft een hele geschiedenis achter de rug, waaronder een verhuis vanuit Laken. Vandaag zijn we gevestigd in de buurt van Tour & Taxis, midden in een stadsomgeving die volop in ontwikkeling is. Als doorstroomschool willen we onze leerlingen zo sterk mogelijk voorbereiden op het hoger onderwijs. Daarbij werken we onder meer samen met de VUB.

Dat vraagt veel. De leerlingen kunnen best pittig zijn en op het einde van een werkdag voel ik soms heel duidelijk dat ik gewerkt heb. Maar tegelijk zie je ook enorme kansen. Net daarom ben ik naar Brussel getrokken: om mijn eigen blik op onderwijs te verruimen én om jongeren kansen te geven.

Ik heb een gloeiende hekel aan racisme en dat weten mijn leerlingen ook. Ik ben ervan overtuigd dat ook Brusselse ketjes alle kansen verdienen om uit te groeien tot sterke, zelfstandige mensen die hun plaats vinden in onze samenleving. Dat is voor mij geen theoretische gedachte, maar iets waar ik elke dag opnieuw mee aan de slag ga.

Taal als sleutel

Eind augustus 2025 kreeg ik een onverwacht telefoontje van Bastiaan. In Brugge had ik blijkbaar 3 lesuren tekort en hij stelde voor om mee in te stappen in het taalbeleid van Atheneum Caroline Pauwels. Zo werd ik naast leraar economie en organisatie ook leescoach.

Dat zorgde voor een enorme verrijking. Samen met onze taalcoach en collega’s van het Onderwijscentrum Brussel werkten we aan een traject om lezen aantrekkelijker te maken en de leesvaardigheid van onze Brusselse jongeren te versterken.

Tijdens de uren als leescoach haalde ik leerlingen uit de klas om samen met hen een uur te lezen. De technieken die ik via het OCB leerde, neem ik vandaag ook mee naar mijn lessen economie en organisatie. Taal is immers ook in economie ontzettend belangrijk: leerlingen moeten opdrachten begrijpen, informatie verwerken, redeneren en hun gedachten duidelijk kunnen formuleren.

De combinatie van economie, taal en digitale vaardigheden maakt mijn huidige job bijzonder veelzijdig.

Een school met ambitie

Eind september 2025 kregen we een doorlichting. De resultaten waren uitstekend. De inspecteurs gaven ons zelfs mee dat Atheneum Caroline Pauwels “een voorbeeld voor andere Brusselse scholen” mag zijn. Dat was een enorme opsteker voor het hele team.

We voelen dan ook dat er heel wat mogelijkheden zijn om de school verder uit te bouwen. Zowel vorig schooljaar als voor het nieuwe schooljaar moesten we ons eerste leerjaar als volzet verklaren. Dat heeft te maken met het nieuwe onderwijsconcept dat we uitrollen. Ons project Niemand Achterlaten, met woensdagen die volledig op maat van de leerling worden ingevuld, is daar een belangrijk onderdeel van.

Ook het team is bijzonder multicultureel. Zo’n samenstelling had ik zelf nog nooit meegemaakt in het onderwijs. Net die diversiteit zorgt voor veel perspectieven en maakt het mogelijk om voortdurend na te denken over ontwikkeling, groei en onderwijsvernieuwing. Onze directeur geeft ons daar gelukkig de ruimte voor.

Tegelijk verandert de omgeving rondom de school razendsnel. De zone rond het kanaal en Tour & Taxis ontwikkelt zich in hoog tempo. De komende jaren wordt verwacht dat het zwaartepunt van Brussel steeds meer richting de kanaalzone verschuift. Wij zitten dus letterlijk op een plek waar Brussel volop in beweging is.

Terug naar waar het ooit begon

Sinds eind april 2026 is er opnieuw een stukje Blankenberge bijgekomen. Ik werd toen aangetrokken als Smartschoolbeheerder voor de GO! ONS basisscholen.

Dat voelt als een mooie terugkeer naar waar het allemaal begon. De ONS basisscholen werken vandaag nog met 2 afzonderlijke Smartschoolplatformen. Het is de bedoeling om vanaf 1 september 2026 te evolueren naar één Smartschoolplatform voor het volledige GO! basisonderwijs in Blankenberge. Met mijn ervaring als Smartschoolbeheerder wil ik daar graag mijn steentje aan bijdragen.

Mijn verhaal met Smartschool is trouwens nog niet ten einde. Ik maak ook deel uit van een stuurgroep van het bedrijf achter Smartschool. Die groep fungeert als klankbord voor de mensen die het platform ontwikkelen. Vanuit onze dagelijkse praktijkervaring geven we aan waar scholen en leerkrachten nood aan hebben, zodat ontwikkelaars die signalen kunnen vertalen naar nieuwe toepassingen.

Ook daar is de transformatie volop bezig. In het secundair onderwijs zijn er intussen de Lesfiches en de Planner, die de vroegere Schoolagenda vervangt. Op termijn komt er een opvolger voor het Leerlingvolgsysteem en wordt gekeken naar een vernieuwing van het puntensysteem Skore.

Blankenberge blijft kriebelen

En blijkbaar kan ik Blankenberge ook buiten het onderwijs niet helemaal loslaten.

Begin 2025 kreeg ik de vraag om voorzitter te worden van N-VA Blankenberge-Uitkerke. Die opdracht neem ik vandaag op binnen een gedreven ploeg die vooral de lokale werking verder wil uitbouwen. Intussen kwam er een afdeling Jong N-VA Blankenberge bij.

Jeugd en onderwijs zijn thema’s die ik binnen die lokale werking mee behartig, samen met onderwijsschepen Dennis Monte. In mijn jaren als leraar in Blankenberge hoorde ik vaak leerlingen zeggen dat er volgens hen weinig voor de jeugd gebeurde. Dat beeld willen we ombuigen naar een positief en gedragen jeugdbeleid waarin jongeren vooral kansen krijgen. Ook de bevoegdheid lokale economie van onze andere N-VA-schepen, Benny Herpoel, vind ik interessant. Als leraar economie sluit die bevoegdheid mooi aan bij mijn eigen vakgebied en interesse.

Kansen geven loopt eigenlijk als een rode draad door mijn hele onderwijsloopbaan. Van mijn eerste lessen economie en ICT op de Maerlant campus, over 20 jaar Smartschoolbeheer, tot mijn huidige job in het hart van Brussel: telkens opnieuw kom ik terecht op plekken waar mensen, leerlingen en scholen in beweging zijn.

Wellicht is dat precies wat mij blijft boeien in het onderwijs: blijven leren, blijven vernieuwen en vooral proberen om anderen kansen te geven om te groeien.

Videoreportage over Atheneum Caroline Pauwels

Verbinden, versterken en verwonderen zijn intenties van het atheneum Caroline Pauwels
BRUZZ, 29 augustus 2025

https://www.bruzz.be/actua/onderwijs/verbinden-versterken-en-verwonderen-dat-zijn-intenties-van-het-atheneum-caroline

Reactie's