
We hoorden in al die toespraken veel lof voor de debatteerkunst van de deelnemers, eigenlijk van alle, van Maerlant Brielle, Van Maerlant Lyceum Eindhoven, het Maerlant Lyceum Den Haag, het Maerlant-atheneum Blankenberge, Atheneum Brugge en SJSP Blankenberge.
Hieronder volgen de toespraak van directeur J. Balbaert én zijn perstekst





Maerlant speech debatweek
Onze school zet de laatste jaren sterk in op internationalisering. We krijgen hierbij de steun van onze scholengroep Impact.
De Maerlant- campus bestaat dit schooljaar 100 jaar als onderwijsinstelling van de overheid. We zijn als Maerlant-atheneum trots op onze historische roots, op onze unieke groene campus en onze familiale aanpak als nabije school in een kleine kustgemeenschap.
Daarom groeide het idee om de andere Nederlandse scholen die Jacob van Maerlant in hun naam dragen samen te brengen in Blankenberge en de leerlingen van die scholen samen te laten werken, voor de viering van ons 100 jaar. We vonden een partner in de DebatUnie om een Maerlant- debatwedstrijd in elkaar te boksen.
Deze week hebben we leerlingen zien groeien, hun probleemoplossend vermogen, hun welsprekendheid zien toenemen. We hebben hen ook veel plezier zien hebben.
Er zijn verschillende redenen waarom een school trots kan zijn om de naam Maerlant te dragen. Dit is niet de oubollige koster uit de 13de eeuw, maar een kritische durver, die kerk, clerus en adel in woord en zelfs daad op de korrel nam. Dit was een man met een enorme liefde voor taal, liefde voor zijn volkstaal, taal als emancipatorisch instrument, maar die tegelijk geen moeite had met de Europese andere belangrijke talen uit de 13de eeuw: het Frans en het Latijn.
Hij heeft onderwijs verstrekt aan kinderen van patriciërs en wellicht ook aan Floris V, de latere Hollandse en Zeelandse graaf.
Hij omarmde alle wetenschap, die hij op dat moment in Vlaanderen en Nederland kon vinden en zette die op rijm. Maar bovenal was hij een sociaal voelende schrijver. Ik wil dan ook graag toch iets voorlezen uit zijn werk dat de meeste leerlingen dinsdag al in vertaling hoorden:
Twee woorden in die werelt sijn,
Dats allene ‘mijn’ ende ‘dijn’ –
Mocht men die verdriven,
Pais ende vrede bleve fijn.
Het ware al vri, niemen eighijn,
Manne metten wiven.
Het ware ghemene tarwe ende wijn;
Over see noch upten Rijn
Ne soude men niemen ontliven.
Ik vertaal nog even het stukje uit Wapene Martijn: Er zijn twee woorden in de wereld, mijn en dijn – kon men die verbannen, dan heerste overal vrede. Iedereen was vrij en niemand slaaf, mannen en vrouwen. Tarwe en wijn waren dan ieders deel en nergens zou men een ander naar het leven staan.
Het zijn enkele van de 250.000 verzen van deze veelschrijver, van deze oudste dichter in de Nederlanden.
Ik kreeg deze zomer de opdracht van een oude vriend om dit te lezen. Wapene Martijn gaat vooral over gelijke rechten, over gelijke kansen in het leven. Als we in deze school gelijke kansen echt au sérieux willen nemen, voeren we vandaag met veel enthousiaste Vlaamse & Nederlandse medestanders, de naam Maerlant vanaf nu meer dan ooit hoog in het vaandel.
Bijzonder trots mag ik dan ook aankondigen dat we gisterenavond, met de directies en docenten van de vandaag aanwezige Maerlantscholen besloten om een duurzaam samenwerkingsverband op te zetten, verder een debatformat opzetten, docenten, leerlingen en projecten willen uitwisselen. Bedankt ook aan de directies die vandaag hier zijn.
Ik moet absoluut eindigen met de deelnemende scholen te bedanken voor hun enthousiasme voor dit project, speciaal Maerlant Brielle, Van Maerlant Lyceum Eindhoven en het Maerlant lyceum Den Haag. De scholen Atheneum Brugge en SJSP voor hun deelname aan de debatwedstrijd. Ik moet ook de stad Blankenberge bedanken voor haar ondersteuning, zeker onze burgemeester die straks komt jureren.
Ik moet ook Mitch De Geest, oud- leerling, ondernemer en schepen van Blankenberge bedanken voor de prijzen voor de winnaars. Ik bedank ook graag de scholengroep Impact voor de ondersteuning van deze debatweek en de mensen van de DebatUnie voor de organisatie. En ik bedank ook graag de leraren die dit mee hebben ondersteund en begeleid, Gunnar en Kira, mijn leraren en leerlingen ZoWe voor de perfecte catering … en Jaak voor de gidsbeurten en foto’s.
Naast mijn team van leraren wil ik als laatste ook oprecht mijn leerlingen bedanken. Ik heb genoten om jullie te zien groeien deze week.

Na deze Maerlant-debatweek schreef dir. J. Balbaert:
Hier een echt tevreden directeur. Zelden zo’n enthousiaste bende Nederlandse jongeren in een korte week zien samenwerken met onze leerlingen in Blankenberge. Leerlingen uit drie totaal verschillende scholen uit Nederland, Maerlant Brielle , Van Maerlant Lyceum Eindhoven en Maerlant-lyceum Den Haag.
Debatteren is echt verrijkend voor leerlingen en vooral fun en teamsport. Het atheneum Brugge won de debatwedstrijd nipt. Het verschil tussen de 6 teams was objectief erg klein (5 pt. op 150).
Deze tekst om iedereen duidelijk te maken waarom Maerlant ook scholen kan verbinden in hun aanpak en onderwijsmissie.
Tevreden leerlingen, tevreden leraren en tevreden directies die elkaar gisteren vonden op een overleg om samen een duurzaam verband van Maerlant- scholen te vormen en leraren, leerlingen, inzichten en projecten uit te wisselen. De Maerlant- debatweek krijgt alvast volgend jaar een vervolg. Wellicht in Den Haag.
