MAERLANT-DEBATWEEK: Lln. 5A Maerlant-ath. Bl’b en drie teams uit Maerlant-scholen in resp. Brielle, Den Haag, Eindhoven, fietsen naar BRUGGE, onderdeel van een heuse Maerlant-dag. Dir. Balbaert en docenten van de vier scholen fietsten mee. Oud-leraar Jaak Coudeville verstrekte uitleg in tuin bij G. GEZELLEs geboortehuis en bij het Grootseminarie, dir. Jürgen Balbaert o.a. bij de Jeruzalemkerk.

Fietsen van Damme naar Brugge langs het Napoleonkanaal (Damse Vaart) en halt houden bij Guido Gezelles geboortehuis. In de tuin vezrschafte oud-leraar Jaak Coudeville een beetje uitleg…Gezelle, in Brugge, in het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, geboren op 1 mei 1830,

GUIDO GEZELLE: DICHTER, JOURNALIST, TAALKUNDIGE, VERTALER UIT HET ENGELS, PARTICULARIST, PRIESTER

Dichteres Christine D’haen, die Gezelle grondig bestudeerde en die de Nederlandse literatuur heel goed kende, zei van Gezelle: ‘Tussen 1830 en 1880 de enige Nederlandstalige dichter die esthetisch geldige lyriek schrijft en tussen 1680 en 1880 de enige grote.

Gezelle hield van het West-Vlaams en was tegen het Nederlands uit het Noorden. Hij was particularist in een tijd dat een leerling van hem, Hugo Verriest, oog had voor algemeen Nederlands, net als kanunnik Jan Baptist David en Jan Frans Willems. (hij wou de ‘e’ uitgang van vrouwelijke woorden als ‘TALE’ niet verloren laten gaan). Hij was purist met een grote scheppingsdrang: ‘LICHTDRUKMAAL’ zoveel mooier dan ‘FOTO’

Hij was conservatief en tegen liberale vernieuwingen uit zijn tijd (1830-1899).

We denken aan zijn natuurgedichten (die bijna altijd een verbondenheid met God hebben),

aan liefdesgedichten ook voor zijn leerlingen (caritas, niet amor?), aan gelegenheidpoëzie.

Van Maerlant is voor ons geen oud boek, schreef Gezelle, zijn taal leeft nog voort in de mond van de mensen in mijn West-Vlaams gewest.

J. Coudeville las twee gedichten voor:

MOEDERKEN. En DIEN AVOND EN DIE ROZE

Daarna fietsten twintig leerlingen en leerkrachten naar het Grootseminarie. Gezelle was er priester geworden. Van de directeur van het Grootseminarie kreeg men een korte rondleiding en men zag HET LAATSTE AVONDMAAL, een 15de-eeuws schilderij van de Meester van de Catharinalegende, een anonieme Vlaamse Primitief.

Directeur J. Balbaert begeleidde de andere leerlingen naar de 15de* eeuwse JERUZALEMKERK, gebouwd door de uit Genua afkomstige familie Adornes, De afstammelingen zijn nog steeds de bezitters.