Op 3 juli 1468 trouwde Margaretha van York, zus van twee Engelse koningen, in Damme, met Karel de Stoute – stout betekende in die tijd stoutmoedig, dapper, in het Frans heet hij trouwens Charles le Téméraire – de onverschrokkene, in het Engels Charles The Bold – de boude of dappere, – , hertog van Bourgondië. Margaretha’s beeld (de hertogin met bloem, margriet, in de hand) staat in de meest rechtse nis op de gevel van het Damse stadhuis.
de foto’s herinneren aan didactische uitstappen met leerlingen 5des naar Damme
Deze dag wordt beschouwd als de eerste dag van de hondsdagen en is vanouds belangrijk voor boeren en buitenlui. Naar verluidt is het weer op pisgriet bepalend voor het weer op de daarop volgende weken.
- Volgens de legende was het zo dat Margriet een goede daad had gedaan en dat zij als beloning dat waar zij mee zou beginnen, zes weken ononderbroken vol zou kunnen houden, zonder ook maar een moment moe te worden. Ze had bedacht dat ze zou gaan spinnen, dat zou veel wol opleveren. Maar voor ze begon, wilde ze nog even haar blaas legen. Vele volkse spreuken zijn hier dan ook uit ontstaan / Als St. Margriet aan het regenen is, regent het 6 weken gewis.
- Is het droog op Pisgriet, dan regent het 30 (of 40) dagen niet.
- Regent het op St. Margriet, dan krijgen we 6 weken een natten tied.