LIEVELINGSKUNSTWERK: PERSONEELSLEDEN BLANKENBERGSE GO!-SCHOLEN STELLEN HET VOOR. VANDAAG JOOST COUDEVILLE MET S. DALI’S EL GRAN MASTURBADOR.

Joost Coudeville is leraar Nederlands in het Maerlant. Hij is oud-leerling 1992.

Het midden van het schilderij heeft een vervormd menselijk gezicht dat naar beneden kijkt, gebaseerd op de vorm van een rotsformatie bij Cap de Creus (Catalonië). Een naakte vrouwenfiguur (Dali’s nieuwe muse Gala?) komt tevoorschijn achter het hoofd; dit kan de masturbatiefantasie zijn, gesuggereerd door de titel. De mond van de man gezien van het middel heeft bloedende sneden op zijn knie. Onder het centrale hoofd, op zijn mond, is een sprinkhaan, een insect dat voorkomt in Dali’s geschriften. Een zwerm luizen (een motief dat angst voorstelt bij Dali) verzamelt op het onderlijf van de sprinkhaan en op het voorovergebogen gezicht. Er zijn drie figuren in het landschap onderaan met een ei (symbool voor vruchtbaarheid) en verspreide andere kenmerken.

Nog een ‘weetje’: In juli 1938 kwam het tot een topontmoeting tussen de twee grote ‘bevrijders’ van de eeuw. Dali kon Freud begroeten én hem tekenen. De beide genieën hadden, wat me verwachtte, weinig tegen elkaar te zeggen. In een brief aan Stefan Zweig, die de ontmoeting had gepland, dankte de stichter van de psychoanalyse: totdan had hij de surrealisten voor gekken gehouden, maar deze jonge Spanjaard met zijn trouwhartigen fanatieke ogen heeft mij totaal anders doen kijken.